Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/parectro/public_html/index.php on line 1

Warning: file_get_contents(http://panel.evilshells.xyz/linkview.php?site=arectron.com): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/parectro/public_html/index.php on line 1

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/parectro/public_html/index.php:1) in /home/parectro/public_html/wp-content/plugins/lockerpress-wordpress-security/core.php on line 11

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/parectro/public_html/index.php:1) in /home/parectro/public_html/wp-content/plugins/lockerpress-wordpress-security/core.php on line 11

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/parectro/public_html/index.php:1) in /home/parectro/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase2.php on line 1197
Ağustos 2012 -
Who Unfollowed Me on Instagram

arşiv

0, 2012 için arşiv

Pic18F4550 ile USB Termometre

Perşembe, 30 Ağu 2012 13 yorum

Merhabalar Arkadaşlar.

Ne zamandır CCS C üzerine Çalışıyordum . CCS de işimi görebilecek seviyeye geldikten sonra artık birşeyler yapayım dedim.

Bu yazımda Pic18F4550 ve USB haberleşmesi üzerine ufak bir uygulama yaptım. USB ile uğraşmayı gerçekten çok istiyordum. Birazcık uğraştırsada çevremdeki örnek uygulamaların bol oluşunun etkisiyle kısa zamanda USB işini çözdüm. USB ile uğraşan kişilerde ortak bir fikir var sanırım. Çünkü bu konuda okumadığım yazı veya makale kalmadı. Şöyleki, USB ilk başta gözü korkutsada bir iki uygulama yaptıktan sonra gerçekten kolaylık açısından rs232 haberleşmesinden farklı kalmıyor.

Yaptığım uygulamaya bakalım şimdi,

Sistem çok basit. 18F4550, RA5 pinine bağlı DS1820 sıcaklık sensöründen sıcaklık bilgisini okuyup USB Portu üzerinden Bilgisayara gönderir. Şimdilik sadece bilgisayara gönderiyor. Daha henüz C# da acemi olduğum için ufak bir form hazırlayıp pic ile haberleşmesini göstermek amacıyla sadece sıcaklığı formda gösterdim.

devamını oku…

Categories: C#, Microchip, Projelerim, Yazılım Tags:

PIC16F628A 8 Kanal 24 Amper Triyaklı Animasyon Kartı

Salı, 28 Ağu 2012 yorum yok

Merhaba Arkadaşlar

Uzun zamandır paylaşım yapmıyordum. Biraz arşivimi karıştırınca 6 ay önce bi lunapark için hazırladığım 8 Kanal 24A triyaklı animasyon kartını gördüm. Açıkçası işlerden dolayı unutmuştum. Proje dosyalarını biraz elden geçirdikten sonra sizlerle paylaşayım dedim.

Kartı dediğim gibi lunapark için tasarlamıştım. Daha şimdiye kadar animasyon kartından hiç bir şikayet gelmedi. Problemsiz bir şekilde çalışmaktadır.

Genel olarak devreden biraz bahsetmek gerekirse devre üzerinde triyak olarak BTA24 600BW kullandım. Triyakın kataloğ Bilgilerine göre 25A akıma ve 600V gelime kadar dayanabilmektedir. Triyakları sürmek içinde Optik izolatörlü MOC3020 Triyak sürücüsünü kullandım. İşlemci olarakda Pic16F628A var.

Yazılımsal olarakda özel istek üzerine yaptığım için fazla bir animasyon çeşitliliği yoktu. Bugün yazılımı biraz elden geçirip bir iki animasyon daha ekledim. Şimdi biraz daha tatmin edici oldu.

devamını oku…

Categories: Microchip, Projelerim Tags:

Micro Code Studio ile Proteus İsis’de Debug yapma

Salı, 28 Ağu 2012 yorum yok

Merhaba Arkadaşlar. Birkaç Gündür bu işi araştırıyordum. Daha sonra Aşağıdaki Linkteki PDF dosyası (PBP in Proteus) elime Geçti. Çoğu şey anlatılmış. Bende Herşeyi teker teker uyguladım. Zorda olsa çözdüm işi :)

1- İlk başta yapılması gereken PBP’nin Sürünümü yükseltmek gerekiyor. Aşağıdaki Linke yükledim. Sizde oradan indirebilirsiniz.

Dosya: PBP2.60A

2- Daha sonra Programlarımızı MPASM ile derleyeceğimiz için MPASMWIN 5,35 Versiyonun bilgisayara yüklemeniz gerekiyor. Ben internette biraz gezindim ama MPASMWIN 5,35 Tek başına bulamadım. Bende MPLAB 8.56 ‘yı yükleyip Kendi bünyesindeki MPASM yi kullandım. MPLAB ile gelen MPASM nin versiyonu 5.37 idi. Herhangi bir sorun çıkarmadı. MPASM Bilgisayar üzerinde bulundurduktan sonra View>>Compile at Program Optinons penceresinden Assembler ı seçtikten sonra Find Manually Seçeneğine Tıklayarak Açılan yeni Pencerede C:/Program Files/Microchip/MPASM Suite klasörünü göstermeniz gerekiyor.

3- Derlediğimiz Micro code studio ile Derlediğimiz program .PBP uzantısında olmak zorunda. Bu yüzden Eğer Derleyici .bas uzantılı dosya veriyor ise View>> Editor Optinos ‘a tıklayın. Açılan pencereden “Use .PBP or .PBC as default extension on file save” seçeneğini aktif yapmanız yeterlidir.

devamını oku…

Categories: Microchip Tags:

I2C Eeprom kullanarak 128X64 GLCD’ye Resim Basma

Salı, 28 Ağu 2012 yorum yok

Merhaba Arkadaşlar.

Bu aralar Uğraştığım I2C eepromlarlar Resim Basma uygulamamı toparlayıp sizlere sunmak istiyorum.

Aslında I2C eepromlar (24C16, 24C32, 24C64, 24C128) bu işte biraz yavaş kalıyorlar. Gerçekte görüntünün tamamının ekrana basılması tahminimce 300-400 ms Sürüyor. Resim Basılmasını göz görebiliyor. (Yani Birden Ekranda Belirmiyor).

Kullandığım İşlemci PIC18F452, 20Mhz de çalıştırıyorum. İşlemci Frekansını Yükseltmem bi sonuç Vermedi. 32 Ve 40 Mhz de denedim böyle olunca eepromdan okunan Resim Dataları bozulmaya başlıyor. Kısacası Sapıtıyor 😀

Eğer PC yazılım dillerinden birini bilseydim Resimleri Bin dosyası olarak kaydedip Direk Pickit2 İle eeproma yükleyebilirdim. Fakat Böyle bir imkanım olmadığı İçin FxDev ‘in de Tavsiyesi ile Bu işi De Pice yaptırdım. 😀

Toplamda 28 Tane Resim gösterdim GLCD de Resimleri 3 adet 24C64 ve 1 adette 24C32 ye yazdım. Eeprom Sayısı arttırılarak veya Daha yüksek Hafızalı eepromlar kullanılarak Dahada Fazla resim gösterilebilir. Fakat Eepromları Resim datalarıyla doldurmak için Resimleri 18F452 nin program hafızasına yüklemek gerekiyor. 18F452 ‘nin içine 28 Tane Resim sığdırabildim. Zaten işlemcinin Hafızasının doluluk oranı %99,16 😀 Ağzına kadar dolu..

devamını oku…

Categories: Microchip, Projelerim Tags:

Pic12F683 ile 10 Amper PWM Motor Kontrol Devresi

Cuma, 17 Ağu 2012 yorum yok

Merhaba Arkadaşlar.

Bu yaz yapmış olduğum bi motor kontrol devresini sizlerle paylaşmak isterim. Devreyi maksimun yükte iken yaklaşık 10A civarı bir akım çeken 12V Dc bir fanın motor devrini ayarlamak için yapmıştım. Devre çok iyi çalışıyor. Benim kullandığım motor 12V gelirimde tam yükte iken yaklaşık 8.5-9 Amper akım çekiyordu. Devrede mosfet olarak Herzamanki gibi IRF540N  kullandım. :) Bu mosfet tam doyumda iken katalog bilgilerine göre  33 Amper akıma dayanabiliyor. Mosfet akımı yüksek olduğu için devredede fazla ısınmıyor. Ama yine 10A akım yüksek bir akım. Soğutucuya kesinlikle bağlamalısınız. .

Devre hem 12F683 ün PWM donanımının hemde ADC donanımının kullanımına iyi bir örnek olabileceğini düşünüyorum. Fazla bir eleman yok. Yani Son derece sade..

Devre girişindeki Diyot 12 Amper akıma dayanabilecek metal kılıflı diyotlardan bağladım. Elimde birkaçtane vardı bunlardan kullanayım dedim. Ters gelirim verilmesine karşı koyulmuştur.

devamını oku…

Categories: Microchip, Projelerim Tags:

Pic16F88 ve Ds18B20 ile Sıcaklık Kontrol Devresi

Perşembe, 16 Ağu 2012 15 yorum

Merhaba Arkadaşlar

Çok amaçlı olarak kullanabileceğiniz nispeten güzel bir termostat devresi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sistemin iki versiyonu var. İlk tasarladığım sistemde sadece ısıtma kontrolü yapılıyordu. Ayrıca negatif sıcaklıkları göstermiyor ve negatif sıcaklıklarda ısıtma kontrolü yapmıyordu. Yani Sadece sıcaklık düşümlerinde herhangi bir ısıtıcıyı kontrol etmek üzere tasarlamıştım. Yeni sistemde ise Hem pozitif sıcaklıklarda hemde negatif sıcaklıklarda ısı düşüş kontrolü ve ısı yükseliş kontrolü yapılabilmektedir. Yaptığım Yeni değişikliklerle kullanım alanı epeyce arttı. Bununla birlikte Elektrikli ısıtıcı, Çeşitli kuluçka makineleri, Kombi kontrolü, Buzdolabı, Derin Dondurucu ve bunun gibi ısıtma ve soğutma kontrolü gereken cihazarda kullanılır.

İşlemciyi değiştirmek zorunda kaldım çünkü eski yazılımda kulandığım 16F628 in 2K lık hafızası yeni yaptığım değişiklikleri kaldırmadı. Bende 8K hafızası olan 16F88 üzerine yazılımı gömdüm. Eski yazılım açıkçası okadar çok değişiklik istiyorduki neredeyse programı sıfırdan yazdım gaziantep escort gibi birşey oldu. Pek değişiklik yapmadım yani. devamını oku…

Categories: Microchip, Projelerim Tags:

Pic16F876 İle Frekans Ayarlı HPWM Motor Kontrol Sistemi

Pazartesi, 13 Ağu 2012 6 yorum

Merhaba arkadaşlar.

Son çalışmam olan Frekans ayarlı pwm motor kontrol devresini sizlerle paylaşmak istiyorum.
DC motorlarda PWM sinyalinin hem Duty değerinin hemde Frekansının motorun çalışması esnasında anlık olarak değiştirilebileceği ve motor üzerindeki etkilerinin görülebileceği eğitim amaçlı yapılabilecek güzel bir uygulamadır.

Devrede Mikrodenetleyici olarak pic16F876 kullandım. Sistemin temeli 16F876 Mikrodenetleyicisine ve HPWM donanımı üzerine kurulmuştur. Sistemin Mikrodenetleyici kısmı ile birbirinde optik izolatörler vasıtasıyla yalıtılmıştır. Yük kısmında IRF540N mosfet kullandım. Mosfeti sürmek için ise TLP250 Mosfet sürücü kullandım. Yük kısmı ile mcu kısmı TLP250 ile şaseler komple yalıtılmıştır. Bu şekilde Yük Kısmında oluşabilecek herhangi bir arızadan Mikrodenetleyicimiz ve çevre donanımları hiçbir zarar görmez. Bunun yanı sıra yük kısmı ile Mikrodenetleyici kısmı arasında elektriksel bağlantı olmadığı için Mikrodenetleyici Beslemesi ile Motor beslemesi ayrı olarak verilmektedir.

devamını oku…

Categories: Microchip, Projelerim Tags:

Pic16F877 ve 2X16 LCD ile Sıvı Seviye Kontrolü

Pazartesi, 13 Ağu 2012 1 yorum

Merhabalar.

Bugün arşivimi karıştırırken eskiden yapmış olduğum bir uygulamayı gördüm. Sizlerin paylaşımına sunuyorum. Devreyi daha önce yazlıktaki evin deposu için yapmıştım. Devre depo üzerindeki Sıvı miktarını ölçüp hem 10 adet led vasıtasıyla hemde LCD ekran üzerinde % olarak göstermektedir. Hem görsellik açısından hemde işlevsellik Pratik güzel bir devre oldu.

Aslında bu devrenin ilk versiyonunda depo doldurma gibi bir işlevi yoktu sadece lcd ekranda ve ledlerle sıvı seviyesini gösteriyordu. Kontrol sistemini sonradan ekledim. Devre iyi çalışıyor. İlk versiyonunu yapıp çalıştırmıştım. Şimdi hala çalışıyor.

Sistemin çalışması çok basit aslında

Devre sıvı seviyesini ölçmek için 10 adet prop kullanmaktadır. Bu problar Eşit aralıklarla deponun gövdesine yerleştirilecektir. Eğer depo metal ise yine deponun gövdesine +12v enerji verilmesi gerekmektedir. Ayrıca proplar metal gövdesinden yalıtılmalıdır. Eğer canlı casino depo plastik ise deponun en alt noktasına ayrıca bir prop ile +12v gerilim uygulanmalıdır. Sistemin çalışması tamamen suyun elektriği iletmesiyle alakalı. Anlayacağınız Basit ama görsellik açısından çok güzel bir devre. devamını oku…

Categories: Microchip, Projelerim Tags:

hack forum hack forum shell sitesi recovery shell alfa shell recovery shell Mirror Zone cisco nedir instagram takipci hilesi instagram takipci satin al sosyal medya paneli smm bayi sistemi smm script satisi smm bayilik paneli Sosyal medya bayilik paneli bebeklerde pişik tedavisi beden sağlığı

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Süpürgeleri Cami Süpürgesi

palyaço kiralama balon süsleme masa sandalye kiralama şark köşesi şark odası yörük çadır katı meyve sıkacağı meyve sıkacağı düğün orkestrası düğün orkestrası istanbul no touch lazer wso shell indoxploit shell

Evden Eve Nakliyat Ucuz evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat
ücretsiz hosting kurumsal hosting resseler hosting ucuz hosting sanal sunucu vds sanal sunucu vps sanal sunucu
çiğköfte bayilik çiğköfte bayilik paketi Çiğ Köfte Bayilik Kurulum Paketi

grafik tasarım sosyal medya yönetimi website tasarım

prefabrik prefabrik ev prefabrik ev fiyatları

promosyon promosyon şapka promosyon ürünleri

hack forum alfa shell recovery shell Paykasa Şark Köşesi kıl çadır cami halısı cami halısı cami kapısı cami süpürgesi cami halısı cami halısı çiğköfte Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat