ana sayfa > Microchip, Projelerim > 16F877 ile 4 Katlı Asansör Devresi

16F877 ile 4 Katlı Asansör Devresi

Cuma, 10 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git
16F877 ile 4 Katlı Asansör Devresi

Merhaba Arkadaşlar.

Lise yıllarında yapmış olduğum bir asansör kontrol devresini sizlerle paylaşmak istiyorum. Asansör 4 katlı olarak tasarlamıştım. Her katta Asansörün kaçın katta olduğunu gösteren bir display, Çağırma butonu, ve meşgul ledi bulunmaktadır. Aynı şekilde kabin içerisindede display, hangi katta olduğunu gösteren ledler ve her kat için bir adet buton bulunmaktadır. Ayrıca her katta bir adet her katta 1 adet 74HC595 bulunmaktadır. Tüm 74HC595 ler birbirine kaskat bağlıdır.

Mikro denetleyici olarakda PIC16F877 var. Sistemin tüm kontrolünü bu mikro denetleyici yapmaktadır.

Tüm Kartların birbirine kaskat bağlı olması gerekir. Yani her kat için anakarttan ayrı kablo gitmiyor. Bunun yerine kabloları anakarttan 1. Kat kartına, 1. Kat kartından 2. Kat kartına girecek şekilde yapmıştım. En son 4. Kat kartından kabin içerisindeki karta bağlanacaktır.. Kabin hareketli olduğu için kabin kartıyla 4. Kat kartı arasındaki bağlantıyı ince flat kablo ile yapmıştım. Kablonun esnek olması kabinin aşağı yukarı rahat rahat hareket etmesi için önemlidir. Kablolar epeyce fazla oldu. Bu yüzden kablo karmaşasından kurtulmak için kabloları olabildiğince ince tutmanızı tavsiye ediyorum. :)

Asansörü yukarı aşağı hareket ettiren motor ise herhangi bir düşük devirli redüktörlü motor olabilir. Ana kart üzerindeki iki adet röle ile yön kontrolü yapılır.

Aslında niyetim PWM kontrollü bir sistem yapmaktı ama açıkçası biraz aceleye geldi. Pek fazla uğraşmak istemedim. Yoksa motoru PWM ile sürerek yumuşak bir kalkış veya yumuşak duruş yaptırılabilir. İdealide öyledir zaten. Dediğim gibi Asansör sisteminin çalışmasını anlatan bir maket olduğu için ayrıntılara fazla takımadım.

Kartlar arası bağlantı şekli aşağıdaki sırayla olmalıdır.

Akış diyagramı
Devre şeması;

Devre Şeması
Asansör ana kartı
Anakart PCB

Bu resimlerde ise her katta bulunun kartların üst görünümü ve PCB görüntüsü yer almaktadır.

Anakart PCB
Anakart PCB

Unutmadan şunuda söyliyeyim. Her kat bir adet manyetik anahtar (Reed Switch) eklemeniz gerekmektedir. Bu manyetik anahtarın bağlantıları her katta bulunan kartlara yapılması gerekiyor. Kabin üzerine ise hareketi engellemeyecek şekilde ufak bir mıknatıs yerleştirirseniz eğer kabin ile manyetik anahtar karşı karşıya geldiğinde devremiz hangi katta olduğunu anlar.

Asansör maketini ise ben MDF ile yapmıştım.

Diyeceklerim bu kadar. Devre kesinlikle çalışmaktadır. Özellikle kablo bağlantılarına dikkat edin. Yanlış yere lehimlenmiş bir kablo sizi saatlerce uğraştırabilir.

Devreyle ilgili Tüm dosyaları Buradan indirebilirsiniz.

Bir Sonraki yazımda görüşmek dileğiyle

Categories: Microchip, Projelerim Tags:
 1. Hakabi
  Pazartesi, 13 Ağu 2012 zamanında 10:09 | #1

  Güzel bir paylaşım emeğinize sağlık.

 2. Tayfun Akay
  Pazartesi, 08 Ara 2014 zamanında 00:03 | #2

  Merhaba. projenin kodlarını paylaşma imkanınız var mı acaba?

 3. Ferhat YOL
  Pazartesi, 08 Ara 2014 zamanında 11:07 | #3

  Tayfun Akay :

  Merhaba. projenin kodlarını paylaşma imkanınız var mı acaba?

  Kardeş Proje dosyalarını indirip baktınmı içeriğine. Kodlar orda varya!

 4. Volkan TAŞDEMİR
  Cuma, 28 Eki 2016 zamanında 16:19 | #4

  Reis eyvallah allah razı olsun

 1. şimdilik geri bağlantı yok