ana sayfa > Microchip, Projelerim > 16F877 kontrollü Kuluçka makinesi

16F877 kontrollü Kuluçka makinesi

Perşembe, 09 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git
16F877 kontrollü Kuluçka makinesi

Merhaba arkadaşlar

Ne zamandır bir kuluçka makinası yapmayı istiyordum. En sonunda kuluçka makinesi projemi bitirdim son haliyle sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşin Teknik taraflarına girmeden önce bazı önemli ayrıntılar üzerine deyinmek istiyorum

Böyle bir makine yapmadan önce tavukçuluk konusunda biraz bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.. En azından tavuk yumurtalarının 21 günlük gelişim ve çıkım dönemlerinde yumurtanın hangi ihtiyaçları olduğunu iyi bir şekilde belirlemek gerekiyor.

Kuluçka makinesinden genel olarak bahsetmek gerekirse Bir tavuk yumurtasının 21 günlük gelişim döneminde yumurtanın sıcaklığını, nemini ve diğer bazı faktörleri ayarlayarak civcivlerin tavuktan bağımsız olarak çıkarmaya yarayan bir çeşit alettir. Çok çeşitli ebatlarda ve kapasitelerde yapılır. 50-100 yumurta kapasiteli hobi amaçlı makineleri olduğu gibi 20000-30000 yumurta kapasiteli oda tipi tipi kuluçka makineleri yapılmaktadır.

Yumurtanın gelişim evresinde bazı olmazsa olmaz unsurlar vardır.

 1. Sıcaklık: En önemli unsurlardan biridir. Ortalama 37.5 ile 37.8  derece arasında olmalıdır. 
 2. Nem: Gelişim evresinde ortalama %55 düzeyinde, Çıkım evresinde ise ortalama %60-%65 düzeylerinde olmalıdır.
 3. Çevirme: Yumurta gelişim evresindeyken Embriyonun Yumurtanın iç yüzeyine yapışmaması için periyodik olarak çevrilmesi gerekmektedir.
 4. Temizlik: 37 derece bakterilerin en sevdiği sıcaklıklardan biridir. Kuluçka makinaları ise bakterilerin üreyebileceği mükemmel ortamlardan biridir. Bu yüzden hem yumurtaların hemde makinanın temizliği iyi yapılmalıdır.
Bu 4 Unsur verimi birebir etkiler.

Ben daha önceleri bi kuluçka makinesi ve kontrol cihazı yapmıştım fakat pek verim alamayınca aynı makineye yeni bir kart yaptım. Yeni devremde bir adet daha ısı sensörü ekledim ve lcd ekran olarak 4×20 lcd,  ısıyı dengelemek içinde ayrıca bir röle kullandım İki adet ısı sensörü kullanmamın amacı makina içerisinde ısının olabildiğince dengeli tutmaktır.

Makine çalıştığı zamanlar üst taraflar daima daha sıcak oluyordu. Bu yüzden makine içerisinde ki ısı dağılımını daha iyi yapmak için iki adet ısı sensörü kullandım.

Isı sensörlerini kullanımına gelince SHT11 ‘i makinanın üst tarafına DS18B20 yide makinenin alt taraflarına yerleştirmelisiniz normal çalışmadayken bu iki sensörün sıcaklık değerlerini alt ve üst olarak ayrı görebilirsiniz.

iki sensör arasındaki sıcaklık farkı 2 dereceden daha büyük olunca 4 numaralı röle çekerek ankara escort makina içerisindeki hava akımını sağlayan fanları çalıştırır bu sayede al ve üst sıcaklıklar dengelenir.

Normal çalışma modundayken ekrandaki bazı simgeleri açıklayayım.

Ü=üst ısı
A=alt ısı
S=set değeri
ORTISı=ortalama sıcaklık

Bilmeyen arkadaşlar için açıklayıcı olur. Simülasyonda devre çalışırken saatte biraz yavaşlama olabiliyor ama bu gereçekte olmayacaktır. İsis aynı anda birçok iş yaptığı için bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Gerçekte saat gayet stabildir.

Menü ise hemen hemen aynı bazı farklılıklar dışında pek değişen bişey yok ayrıca menü de yaptığınız ayarların hepsi eproma kaydidilir. Elektrik kesilse bile ayarlarınızn bozulmaz

Devreyle ilgili bazı resimler çektim telefonla çektiğim için görüntüler pek iyi değil
2
3
4

Resimlerden anlaşılacağı üzere ben eski bir fırın üzerine sistemi kurmuştum.  20 yumurta kapasitesi var. Gelişim evresindeyken yumurtalar resimde gördüğünüz yumurtalık üzerinde kalıyorlar. Aynı zamanda bu yumurtalıklar hareketlidir. Periyodik olarak yumurtaları sağa ve sola çevirir. Son 3 günde yani çıkım evresinde ise çevirme sistemi kapatılıp yumurtalar çıkım tepsisine taşınır. Küçük makinelerde gelişim bölümü ile çıkım bölümü aynı makina içerisinde bulunabilmektedir ama büyük makinlerde gelişim makinesi ile çıkım makinesi ayrı olmaktadır.

Not: Tavuk yumurtalarında 21 günlük sürenin ilk 18 günü gelişim evresi sonraki 3 günü ise çıkım evresi olarak adlandırılır.

Diyeceklerim şimdilik bu kadar. Program PicBasic ile yazılmıştır.

Dosyaları Buradan indirebilirsiniz

Categories: Microchip, Projelerim Tags:
 1. Alfa
  Perşembe, 15 May 2014 zamanında 23:36 | #1

  merhaba kolay gelsin devrenizi birebir yaptım fakat sht11 ve zaman konusunda sıkıntılar mevcut sht 11 ısıyı ve nemi ölcüp ekrana basmıyor zaman konusundada saniyeler geç gösteriliyor.sorunun benden kaynaklandığını düşünüyordum ki internette bu videoya rastladım ekran aynı burdaki gibi,sizc sorun ne olabilir??

  http://www.youtube.com/watch?v=qk1uQD2smpk

 2. UĞUR
  Pazar, 29 Mar 2015 zamanında 14:06 | #2

  alfa kardes sht11 in sıkıntısını giderebildiniz mi?

 3. EMRE OKUMUŞ
  Pazar, 10 Nis 2016 zamanında 14:32 | #3

  merhaba
  bende kuluçka makinası yapmak istiyorum öncelikle buradaki devre çalıştımı

 1. şimdilik geri bağlantı yok