ana sayfa > Microchip, Projelerim > Pic12F683 ile 10 Amper PWM Motor Kontrol Devresi

Pic12F683 ile 10 Amper PWM Motor Kontrol Devresi

Cuma, 17 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git
Pic12F683 ile 10 Amper PWM Motor Kontrol Devresi

Merhaba Arkadaşlar.

Bu yaz yapmış olduğum bi motor kontrol devresini sizlerle paylaşmak isterim. Devreyi maksimun yükte iken yaklaşık 10A civarı bir akım çeken 12V Dc bir fanın motor devrini ayarlamak için yapmıştım. Devre çok iyi çalışıyor. Benim kullandığım motor 12V gelirimde tam yükte iken yaklaşık 8.5-9 Amper akım çekiyordu. Devrede mosfet olarak Herzamanki gibi IRF540N  kullandım. :) Bu mosfet tam doyumda iken katalog bilgilerine göre  33 Amper akıma dayanabiliyor. Mosfet akımı yüksek olduğu için devredede fazla ısınmıyor. Ama yine 10A akım yüksek bir akım. Soğutucuya kesinlikle bağlamalısınız. .

Devre hem 12F683 ün PWM donanımının hemde ADC donanımının kullanımına iyi bir örnek olabileceğini düşünüyorum. Fazla bir eleman yok. Yani Son derece sade..

Devre girişindeki Diyot 12 Amper akıma dayanabilecek metal kılıflı diyotlardan bağladım. Elimde birkaçtane vardı bunlardan kullanayım dedim. Ters gelirim verilmesine karşı koyulmuştur.

Tam olarak resimdeki gibi
Diyot
Bu Elemanı PCB üzerine Vidalamanız gerekir. Zaten Baskı Devre üzerinde yeri bellidir. Somunlu kısımdan PCB ye monte edin.
Devre şeması
Şema
Devre şeması yukarıdaki gibidir. Görüldüğü gibi PIC12F683’ün Gp0 pinine bağlı olan 1K değerindeki potansiyometre ile PWM sinyalinin duty Değeri değiştirilir. PWM sinyali olarak 1KHz kullandım. Bu haliyle motordan biraz ses geliyor. Fakat Benim için pek ses sorun olmuyordu. Üstelik Diğer Denemelerimde farklı frekanslarda denedim ama motor en verimli bu frekansta çalıştı. Daha yüksek frekanslarda Motor Besleme voltajını çok yüksek tutmak gerekiyor.

Görüldüğü Gibi Devrenin Yük kısmında IRF540 var. Mosfeti sürmek için ise TLP250 kullandım.

Devrenin Baskı devresi ise aşağıdaki gibidir. Proteus Ares Programında çizilmiştir.
Pcb

PCB üzerindeki ON-OFF yazan yere ben pcb tipi Erkek kablo papucu bağladım. Bu şekilde kablo ile ON-OFF anahtarına bağlantı yaptım. Biraz daha estetik oldu yani.

Ayrıca Baskı Devre şemasında beyazla kaplanmış yollardan yüksek akım geçer. Ben bu yolları yukarıdaki resimdeki gibi ince bir hat halinde lehim geçtim. Bu şekilde bakır yolun yüksek akımdan dolayı zarar görmesini engellemiş olursunuz.

12F683 için yazdığım kodu aşağıdan inceleyebilirsiniz

Devreyle ilgili Tüm Dosyaları Buradan indirebilirsiniz.

Bir Sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Categories: Microchip, Projelerim Tags:
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok