Who Unfollowed Me on Instagram
ana sayfa > Microchip, Projelerim > Pic16F628A & L297 L298 ile Step Motor Sürücü

Pic16F628A & L297 L298 ile Step Motor Sürücü

Pazartesi, 22 Eki 2012 yorum ekle yorumlara git
Pic16F628A & L297 L298 ile Step Motor Sürücü

Merhabalar arkadaşlar.

Bir hocamın isteği üzerine tasarlamış olduğum step motor sürücüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.  Sistemi yapmaya başlayalı aslında epeyce oluyor. Fakat işlerin yoğunluğundan dolayı anca bitirebildim.

Yaptığım sürücü genel olarak tasarlandı. Yani herhangi özel bir amaca hizmet etmiyor. Kısacası Step motorların çalışmasını gözlemlemek amacıyla yapıldı diyebilirim. Yapmış olduğum sürücü ile 1.8 veya 7.5 adım açısına sahip step motorlarda kullanılabilir. Motoru Tam ve Yarım sürüş modunda sürebilirsiniz. Ayrıca daha önce set edilen devire tek tuşla çıkartabilirsiniz.  Veya  motoru adım adım hareket ettirebilirsiniz.

Buna benzer birkaç özellik ekledim :)

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Sürücü kısmında L297 ve L298 ikilisini kullandım. Bu iki entegre sayesinde step motor üzerinde birçok işlem yapabiliyoruz/

L297 adım motor kontrol entegresidir, Girişine uygulanan kontrol ve clock sinyalleri ile çıkışında adım motorun faz sinyallerini üretmektedir.

L298 ise H-bridge motor sürücü entegresidir. içerisinde iki adet H köprüsü bulunup birçok alanda kullanılabilir. Max 2A/phase akım verebilir.

Ana kontrolcü olarak her zamanki gibi pic16f628 :) ve yapılan işlemleri görüntülemek içinde 2X8 LCD kullandım. L297 nin clock frekansını pic16F628 ‘in RB3 pini yani Donanımsal PWM modülünden veriyorum. Ayrıca L297’nin Enable, CW-CCW ve HALF/FULL  pinlerinide 16F628 ile kontrol ediyorum. Donanımım genel olarak böyle.

Sistemin Şeması aşağıdaki gibidir.
Step_Motor_1
Sistemi kurarken L297′ nin ilk sayfasında verilen şemayı birebir uyguladım. Buna Rağmen sürüş şeklinden pek memnun kaldığım söylenemez. Bu durumda L298 ile birlikte çalışırken L297′ nin akım değerini düşürmeme rağmen  akım kontrolünü iyi yapamadı. Düşük devirlerde motoru titretiyor.Bu konu üzerinde epeyce ugraştim ama pek bir gelişme kaydedemedim.

Devrenin beslemesinde Lm2575 kullandığım için 40V a kadar besleme gelirimi verebilirsiniz. Ben testlerimde 39V’ un üzerine çıkmadım. Tüm testlerim de bu seviyede yaptım. Buna rağmen yüksek devirlerde gerçekten problem oluyor. 1.8 dereceli motorlarda 200 – 250 rpm e kadar, 7.5 adım açılı motorlarda  ise  300-400 rpm’ye kadar problemsiz çıkabiliyorum. Bu devirlerden sonra motor rezonansa giriyor ve duruyor. Bunu bir türlü aşamadım. Yaptığım sistemdeki en büyük sorunlardan biride bu olacak ki sanırım besleme voltajını dahada arttırmak gerekiyor.

Dediğim gibi Sistemin testlerini yaparken çeşitli step motorlarda denedim. Bunların hepsi 1.8 ve 7.5 adım açısına sahip, yazıcılardan tarayıcılardan söktüğüm ve daha önce CNC için satın almış olduğum bipolar ve unipolar motorlardı. L297 nin Clock palsini 16F62’in HPWM donanımı ile elde ettiğim için 4 Mhz osc frekansı ile min 250Hz alabiliyorum. Maximun frekans ise benim elimde olmasına rağmen şimdilik ben 3333hz ile sınırladım. Bu frekansın yeterli olduğunu düşündüm.

Yeri Gelmişken söylemek isterim. Simülasyon denemelerimi isis ortamında yaptım. İsiste 2×8 LCD bulunmadığı için 2X16 kullandım. Boyut dışında aralarında hiçbir fark yoktur. Niye ekranın yarısını kullandın diye sormayın sakın :)

Sistemin kullanımı şöyledir.

Normal çalışmada ekran görüntüsü yan şekildeki gibidir
Step_Motor_2
Burada üst satırda Motorun devri gösterilir. işlemcinin PWM donanımından çıkan frekansı bildiğimiz için Motoru devrini motoun adım açısını ve sürüş modunu baz alarak hesaplayabiliyoruz. Örneğin. resimdeki gibi 7.5 derecelik bir motoru tam adımda sürdüğümüzü düşünelim. Motor 360 derecelik bir turunu 48 adımda tamamlar. Bu elde edilen değerlerden sonra devri hesaplamanın birkaç yolu var. Örneğin gaziantep escort dakikadaki clock sayısını hesaplayıp 1 turdaki adım sayısına bölerseniz devir bilgisini elde etmiş olursunuz. Fakat frekans değeri büyüdükçe sayılarda büyüyeceği için ben dakikada 1 tur döndüğünü varsayarak sn kaç tur döneceğini hesapladım. Bu elde ettiğim katsayıyı frekans değeriyle çarparsanız yine devri elde etmiş olursunuz. Yani Devir=PWM_Freq*(60/1 Turdaki Adım sayısı)

250hz için hesaplarsak 250*(60/48)=312.5 dev/dak olarak bulunur. Aynı hesabı 1.8 derece için yaparsak 250*(60/200)=75 dev/dak olarak bulunur. Eğer Sürüş Modu FULL yerine HALF seçilirse bu değerler yarı yarıya düşer.

Devrede 6 adet buton var. Bunlar Sırasıyla Start, Stop, Up, Down, DRC, ve Set Butonlarıdır.

 • Up Butonu ile motor devri arttırılır. 1.8 derecelik motorlarda max. değer 1041, 7.5 derecelik motorlarda ise max. değer 4339 RPM dir.
 • Down Butonu ise Up butonunun tam tersi iş görür. 1.8 derecede min. RPM değeri 75 devir, 75 Derecelik motorlarda ise 312 devir/dakikadır.
 • Start  Butonu Önceden set edilmiş bir devire rampalı bir şekilde çıkılmasını sağlar.
 • Stop   Butonu ise Motoru rampalı bir şekilde yavaşlatıp durdurur.
 • DRC  Butonu Motor devir yönünü değiştirmeye yarar. Motoru yumuşak bir şekilde durdurup devir yönünü değiştirdikten sonra eski devrine yumuşak bir şekilde çıkartır.
 • Set Butonu ise Motorla ilgili parametrelerin girileceği menüye girilmesi sağlanır.

Şimdi Parametrelere bakalım.

İlk Menü Step_Ang Menüsüdür Buradan Motorun Step açısı seçilir. Şimdilik 1.8 ve 7.5 olmak üzere 2 seçenek var. Menüler arası gezme sadece set butonu ile olur.

Bir Sonraki adım Driv_Mod parametresidir. Görevi belli zaten. Motorun Tam adımdamı yoksa Yarım adım modundamı sürüleceğini belirliyorsunuz.

Daha Sonra Soft_Strt RPM Menüsü Gelir. Bu menüde Ana Çalışma modunda Start butonunabastığınızda motorun hangi devire çıkacağını belirlediğiniz menüdür.

Bir Sonraki Adımda ise Soft_Strt Acc Menüsüne gelirsiniz. Start butonuna bastığınızda motor istenilen devire birden çıkamaz. Belli bir rampayı tırmanarak çıkması gerekir. İşte bu menüde rampaya tırmanış hızını belirlersiniz. 1 ile 10 arasında bir değer vermeniz gerekir. 1 değerini verdiğinizde motor hızlı, 10 değerini verdiğinizde ise motor yavaş bir şekilde istenilen devire çıkar.

Ayarlar Bunlardan ibaret. Bu menüden sonra çıkmak için set butonuna basmanız yeterlidir. Ayarlar kaydedilip ana çalışmaya dönülür.

Yeri gelmişken söyliyeyim. PWM donanımının yapısından dolayı Yüksek frekanslarda PWM çözünürlüğü düşüyor. Aynı zamanda frekans artışındaki lineerlikde bozuluyor. Bu durumdan dolayı frekans yükseldikçe motor daha hızlı hızlanmaya başlıyor. Bu dengesizlik düzetilebilir fakat şuanda işlemcinin hafızasında yer kalmadığı için uğraşmadım.

Son olarak birde Step_Mod menüsü vardırki bu menüye girmek için Ana çalışma modunda   Set butonuna yaklaşık 2 sn boyunca ekranda Step_Mod Yazısını görünceye kadar basmanız gerekmektedir. Step Mod özelliği aslında son anda aklıma geldi. Dedim bari yapmışken motoru adım adımda sürebilelim. :) Bu menüde Up ve Down Butonlarıyla Motoru adım adım hareket ettirebilirsiniz. DRC butonuna basıp motorun sürüş şeklini değiştirebilirsiniz. Menüden çıkmak için yine Set butonuna basmanız gerekir. Genel olarak ayarlar böyle. Yazı sonundaki videoda daha net görebilirsiniz.

Baskı devre aşağıdaki gibidir.

Step_Motor_3
Görüldüğü üzere Beslemede Lm2575 kullandım. Bu yüzden en fazla 40V ile besleyebilirsiniz. L298 max. 46V gelirimle çalışır Eğer LM2575HV serisini kullanırsanız 46V a kadar verebilirsiniz. Baskı devrede LM2575 in altında giriş kondansatörü var. Bu min. 50V luk olması gerekiyor. Yazmayı unutmuşum.

PCB konusunda biraz uğraştım gerçekten. Çizimi devam ettirirken özellikle L297 ve L298 Çevresini tamamlamak bayağı vaktimi aldı. Birçok yerde padlar arasından 1-2 yol geçirmem gerekti. Durumun böyle olması tabi PCB basımını birazcık zorlaştırıyor. Bu konuda biraz tecrübeli olmak gerekiyor sanırım.

L298 e Mutlaka soğutucu bağlanmalıdır. Ben denemelerimde aşırı akım yüzünden 1 tanesini bozdum. Çok kolay bozulabilen bir enteğre olduğu için iyi soğutulması gerekiyor. Benim kullandığım soğutucu PCB üzerine çizdiğimle aynıdır. Normalde bir anakart üzerinden sökmüştüm. Dedim bari boşa gitmesin burada değerlendireyim. Öylede oldu. Birde PCB ye Fan yeri koydum. Fakat buradada ufak bir tasarım hatası yapmışım. Fanlar 12V ile çalışır. Eğer cihazı 12V ile besliyorsanız sıkıntı yok ama 30-40V ile besliyorsanız mutlaka fan üzerinde yine LM2575 li bir devre kurarak voltajı sabitlemelisiniz.

Step_Motor_9
Step_Motor_8
Step_Motor_7

 
Gördüğünüz üzere Soğutucu Oldukça cins bir yapıya sahip. 😀  Piyasada bulmanız pek mümkün görünmüyor.
 

Aşağıda Bu iş için hazırladığım yazılımı görebilirsiniz.

[/crayon]
Yazılımda bayağı bi uğraştırdı. Aslında yazılımın hiç  zor bir tarafı yok. Herşey açık yapılan iş belli. Sorun lanet olası şu 16F628 ‘in hafızasının az olması. 😀 Çok güzel abileri var ama elimde çok sayıda olduğu için değerlendirmek elimden çıkarmak istiyorum. Yapılan işlemleri hafızaya sığdırtmak için 40 türlü dereden su getiriyorum :) Ama bu işinde iyi bir yanı var. Hafızada 1byte alanın hesabı yapmak zorunda kalınca kod optimizasyonunda kendimi bayağı geliştirdim :)

Birde video çektim. Videodaki motor 1.8 derecelik ve 2.2nm lik bir step motor. Eski bir cihazdan sökmüştüm. Elimde buna benzer birçok motor var. Bende birçok test yaptım.

Ekteki videoda sistemin tüm özelliklerini görebilirsiniz.

Videodaki motor 6 uclu unipolar bir motordu. Fakat motorun ortak uclarına enerji verince düşük devirlerde çok akım çektiği için bende motoru bipolar olarak çalıştırdıdm. Yani sürücüye sadece motorun faz ucları bağlı.

Buradaki videoda ise motoru 1000 rpm ye kadar çıkardım. Ama genelde bu devirlerde çalışmıyor. Rezonans frekansını geçtikten sonra motor milini hafif elimle çevirirsem hemen senkronizasyon yakalanıyor ve motor dönmeye başlıyor.
7.5 derecelik motorlarla da max devir olan 4339dev/dak kadar çıkabildim. Tabi yukarıda bahsettiğim teknikle. Yoksa aynı durum onlar içinde geçerli.

Yaşadığım problemlere rağmen benim için step motorlar konusunda çok iyi bir tecrübe kaynağı oldu.

Projeyle  ilgili dosyaları Buradan  İndirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

 1. Faruk
  Cuma, 21 Haz 2013 zamanında 00:44 | #1

  Merhabalar bizim bir projemizde step motor kullanacağız. Step motoru bilgisayardan bağımsız sizin yaptığınız devre gibi bir devre ile sürmemiz lazım ama mesela açı yada mesafe bilgisi girerek kontrol etmek istiyoruz. Mesela derece olarak 90 değerini gireceğiz her düğmeye basıldığında 90 derece dönüp duracak şeklinde. Böyle bir devre yapmamız mümkün mü ? İnternetten bakıyım istediğim ama aradığın şeyin adı nedir tam bilmediğim için yararlı bilgiler bulamadım

 2. Faruk
  Cuma, 21 Haz 2013 zamanında 00:59 | #2

  Bu özellikte bir devre şeması mevcut olabilir mi ? yada sıfırdan böyle bir devre oluşturabilir miyiz ?

  • Ferhat YOL
   Perşembe, 27 Haz 2013 zamanında 19:48 | #3

   Faruk Bey,

   İssteğinize göre bir devre şeması bulamazsınız elbette, Kendiniz sıfırdan tasarlamanız gerekir.
   Veya Bu devreyi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken Tek şey devreyi fiziksel olarak aynen uygulayıp yazılımda isteğinizi yapacak şekilde programı düzenlemek olacaktır. Ayrıca kulandığım mikrodenetleyiciyide 16F88 gibi hafızası daha yüksek bir mikrodenetleyiciyle değitirmeniz gerekir.

 3. pro-TR
  Cuma, 02 Ağu 2013 zamanında 04:14 | #4

  s.a.
  mucit usta ete hocamın siteden tanışıyoruz sanırım, sizi burda yakalamak iyi oldu, L298 sürücüyü incelerken tesadüfen buldum. herneyse, çalışmalarınızı takip ediyorum. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 4. erdoğan
  Pazar, 03 Kas 2013 zamanında 20:57 | #5

  merhabalar ben bir bisikletin direksiyonunun yön kontrolünü step motorla sürmem gerekiyor bu devreyi kullansam olur mu acaba?teşkkrler kolay gelsin

 5. ahmet
  Perşembe, 13 Mar 2014 zamanında 09:20 | #6

  bu projenin malzeme listesini ekler misiniz

  • Ferhat YOL
   Cumartesi, 15 Mar 2014 zamanında 14:50 | #7

   PCB ye bakarak malzeme listesini çıkartabilirsiniz 😉

 6. edtur
  Cuma, 15 Ağu 2014 zamanında 12:11 | #8

  Merhaba ,
  Besleme katını, plaket üzerine güzel yerleştirmişsin,eline sağlık. Baskılı devrenin bu kısmını başka bir işte kullanmak istiyorum. Sorum şu ; baskılı devrenin komponent tarafından görünüş çizimindeki eleman kodları ve değerler doğrumudur. örneğin LM2576 nın dataşheetinde bobin için 100uH öneriyor fakat senin çizimde 330uH yazıyor. Veya denenmiş ve iyi sonuç aldığın eleman değerleri var ise onları paylaşabilirmisin. Teşekkürler.

 7. aydin
  Pazartesi, 27 Eki 2014 zamanında 11:45 | #9

  Hocam elinize sağlık,
  Birşey sormak isterim, LCD ve pic’i kullanıp 16f628’den çıktığınız ucu başka bir dürücüye bağlasak, tavsiyeniz ne olur (dm542, ma860)
  saygılarla

 8. Ferhat YOL
  Salı, 28 Eki 2014 zamanında 00:13 | #10

  aydin :

  Hocam elinize sağlık,
  Birşey sormak isterim, LCD ve pic’i kullanıp 16f628’den çıktığınız ucu başka bir dürücüye bağlasak, tavsiyeniz ne olur (dm542, ma860)
  saygılarla

  Elbette çalışmaz. Yani çalışacaksa bile yazılımla oynamak gerekir. Çünkü bahsettiğiniz cihazlar L298 gibi çalışmıyorlar.

 9. aydin
  Cuma, 14 Kas 2014 zamanında 11:54 | #11

  @Ferhat YOL

  öneri ve desteklerinize açığım.

  Saygılar, teşekkürler.

 10. ömür
  Cumartesi, 15 Kas 2014 zamanında 19:33 | #12

  merhabalar.
  hocam öncelikle ellerine sağlık çok iyi kullanışlı bi devre yapmışşınız.
  ben devrenizi kurdum çizimlerde herhangi bi hata yapmadım aynı devre elemanlarını kullandım devreye enerji verdim ekran ısıgı ve kırmızı led enerjilendi fakat ekranda herhangi bi yazı gelmedi nerde hata yapmış olabilirim yardım yada yorum yaparsanız sevinirim.saygılarla…

  • Ferhat YOL
   Pazar, 16 Kas 2014 zamanında 09:44 | #13

   Kontrast çalışmıyor olabilir. Kontrast potunun orta ucunun lcd’ye bağlandığından emin olun. Pot ile oynama yaparak görüntünün gelip gelmediğine bakın.

 11. ilker
  Salı, 18 Kas 2014 zamanında 00:40 | #14

  @aydin
  Merhaba Merhaba Ferhat Bey.sizinle iletişim kurabılırsek sevınırım.Yardımınıza ıhtıyacım var bazı konularda.
  Mail adresim
  doganinahsabi@hotmail.com.tr
  Saygılar.
  Not.bana bır maıl atarsanız destek olmanızı ıstedıgım konuda ayrıntılı mesaj yazabılırım.

 12. Ferhat YOL
  Salı, 18 Kas 2014 zamanında 01:20 | #15

  @ilker, Bura aracılığıyla iletişim kuruyorsunuz zaten 😉

 13. Çarşamba, 26 Kas 2014 zamanında 19:36 | #16

  bu devreyi yapmak istiyorumlakin plaket basamıyorumbana nasıl destek olursunuz , sevgiler

 14. Ferhat YOL
  Perşembe, 27 Kas 2014 zamanında 17:27 | #17

  @Adnan bey benim yapableceğim birşey yok malesef. Hazır PCB basan firmalara başvurun. Hatta çinde seedstudio gibi firmalar basıyorlar. Çizimin gerber dosyasını göndermeniz yeterlidir.

 15. faruk
  Pazar, 21 Ara 2014 zamanında 00:43 | #18

  Öncelikle ellerinize emeğinize sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş. Sizden bir ricam acaba isis şemasının daha net bir görselini paylaşmanız mümkünmüdür ?

 16. Ferhat YOL
  Pazar, 21 Ara 2014 zamanında 17:51 | #19

  faruk :

  Öncelikle ellerinize emeğinize sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş. Sizden bir ricam acaba isis şemasının daha net bir görselini paylaşmanız mümkünmüdür ?

  Merhaba,

  Dosyalar içerisinde isis şeması bulunmaktadır. Ordan temin edebilirsiniz.

 17. faruk
  Pazar, 21 Ara 2014 zamanında 22:20 | #20

  @Ferhat YOL
  Çok teşekkür ederim, dikkatsizliğimden ötürü kusurumu mazur görün lütfen :)

 18. ümit
  Cuma, 26 Ara 2014 zamanında 22:51 | #21

  emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş

 19. Metin
  Pazar, 25 Oca 2015 zamanında 12:45 | #22

  bas bosyasını hex e çevirirken hata veriyor neden olabilir?

 20. Ferhat YOL
  Pazar, 25 Oca 2015 zamanında 18:36 | #23

  Derleyici olarak PBP mi yoksa MPASM mi kullanıyorsunuz. Yukarıdaki kodlar MPASM ile derlenmesi gerekiyor.

 21. Metin
  Pazar, 25 Oca 2015 zamanında 20:22 | #24

  pbp kullanıyorum. mpasm ile<deneyim birde. teşekkür ederim

 22. Metin
  Cumartesi, 31 Oca 2015 zamanında 21:34 | #25

  MPLAPASM de denedim derlemeyi hiç bir değişiklik yapmadan 77 adet hata uyarısı verdi hatalar aşşağıdadır sizce neden böyle bi hata ile karşılaşıyor olabilirim? kodlarda bir yanlışlık olabilirmi? mpasm de ‘ işaretlerini hata olarak algılıyor

 23. Metin
  Pazar, 01 Şub 2015 zamanında 11:35 | #27

  Hallettim. Geliştirmeye açık devre şeması ve açık kaynak kodları için ayrıca teşekkürler Ferhat Bey.

 24. Güray Ergun
  Cuma, 06 Şub 2015 zamanında 17:15 | #28

  İyi günler,
  Elimde NEMA 17 1,7 A 4 kablolu step motor var. Bu devre ile kullanabilirmiyim. Eğer kullanabilirsem, kablo bağlantıları konusunda aydınlatırmısınız. Sanırım fotoğrafta görüldüğü gibi baştaki ve sondaki soketler boş bırakılıp, 2-3 ve 4-5 soketler kullanılacak

 25. Güray Ergun
  Cuma, 06 Şub 2015 zamanında 21:25 | #29

  Şema ve PCB üzerindeki malzeme farklılıkları neden farklı hangisi doğru

 26. Ferhat YOL
  Cumartesi, 07 Şub 2015 zamanında 10:00 | #30

  Devreyi yaparken PCB yi referans alın

  Videoda gördüğünüz gibi elimdeki motor 5 uclu olmasına rağmen 4 uclu olarak bağlamışım(bipolar) Bağlantıları sizde aynı şekilde yapıcaksınız. 1 ve 6. klemens ler boşta kalacak.

 27. Salı, 07 Tem 2015 zamanında 23:03 | #31

  Hello.

  Very cool your project.

  I am studying programming and I wonder if you can help me.
  I have some doubts about it.
  What kind of language you used to write the code for this project?
  The code you entered is working?
  Could you provide me a copy for me to study?

  Thank you.

  Renato.

 28. Ferhat YOL
  Çarşamba, 08 Tem 2015 zamanında 15:21 | #32

  of course!
  You can download the files.

 29. Perşembe, 09 Tem 2015 zamanında 00:20 | #33

  Hi,

  Thanks for the answer.
  But I need the code before compiling. Could you provide me? What is the programming language?

  Thank you.

  • Ferhat YOL
   Çarşamba, 15 Tem 2015 zamanında 10:39 | #34

   Hi Renato
   Programming language is Picbasic Pro. Source codes are in the files. (.bas file)

 30. Perşembe, 16 Tem 2015 zamanında 16:59 | #35

  Hello, thank you again.

  I need a design like yours, but I need the RPM indicator has a multiplication factor adjustment. Because in my project, the stepper motor is connected to a gear box, so I need the RPM indication adjustment. Could you put these adjustments in code? I am new to programming, and to complete my school work would not give the required time to complete.

  I greatly appreciate.

  Renato.

  • Ferhat YOL
   Perşembe, 16 Tem 2015 zamanında 18:12 | #36

   Yes, I can make the necessary arrangements for you. What is the RPM divider value?

 31. Pazartesi, 20 Tem 2015 zamanında 17:50 | #37

  ok,

  The value of the divisor may be from 1 to 100. The divisor should be adjustable with the menu on the display.
    The operating range of the stepper motor will be up to 100 rpm in the output shaft of the reduction box.
  The RPM display on the screen should have two digits of resolution, for example: 000.00 RPM.

  Thanks.

  Renato.

  • Ferhat YOL
   Perşembe, 23 Tem 2015 zamanında 15:50 | #38

   Hi
   I’m sorry The memory of the processor is not enough. It is also very difficult to do floating point operations.

 32. Perşembe, 23 Tem 2015 zamanında 16:03 | #39

  ok,
  And if we put option for only 1, 10 and 100 in the divider parameter, and the display indication only change the position of the decimal point. Do you think that possible?

  Renato.

 33. Cumartesi, 26 Ara 2015 zamanında 20:58 | #40

  Hi author

  please inform me the PCB size LengthX width in inch

 34. Ferhat YOL
  Cumartesi, 26 Ara 2015 zamanında 23:06 | #41

  @jahangir
  PCB Size 3.5×4.25 inch

 35. Cumartesi, 16 Oca 2016 zamanında 19:22 | #42

  Dear Sir,

  i am getting error in PIC KIT2 software during hex file load/import “WARNING: No configuration word in hex file” & “In MPLAB use file-Export to save hex with configuration”

  Please suggest what’s the problem

 36. Cumartesi, 16 Oca 2016 zamanında 19:47 | #43

  which software should i use to load program in pic16f628a using ICSP

 37. bolbolisi
  Pazartesi, 06 Haz 2016 zamanında 12:45 | #44

  thank you for the project
  can I use a motor supplied with 5V?
  and in this case I take the file step_motor_control_schematic.pdf as it is?

 38. hazal
  Cumartesi, 12 Kas 2016 zamanında 13:25 | #45

  merhaba bu tarz bir soğutucu kullanmasam sorun olur mu acaba bu arada emeğinize sağlık

 39. Ferhat YOL
  Salı, 15 Kas 2016 zamanında 21:14 | #46

  @hazal
  Elbette kullanabilirsin.

 40. Pazar, 05 Şub 2017 zamanında 10:30 | #47

  İlginç bir proje. Benim sorunum PIC hep operasyonun birkaç saniye sonra çöker olmasıdır. Eğer benzer bir sorunla karşılaştı hiç?
  teşekkürler
  (Google çevirmen :))

 1. şimdilik geri bağlantı yok


hack forum hack forum shell sitesi recovery shell alfa shell recovery shell Mirror Zone cisco nedir instagram takipci hilesi instagram takipci satin al sosyal medya paneli smm bayi sistemi smm script satisi smm bayilik paneli Sosyal medya bayilik paneli bebeklerde pişik tedavisi beden sağlığı

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Süpürgeleri Cami Süpürgesi

palyaço kiralama balon süsleme masa sandalye kiralama şark köşesi şark odası yörük çadır katı meyve sıkacağı meyve sıkacağı düğün orkestrası düğün orkestrası istanbul no touch lazer wso shell indoxploit shell

Evden Eve Nakliyat Ucuz evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat
ücretsiz hosting kurumsal hosting resseler hosting ucuz hosting sanal sunucu vds sanal sunucu vps sanal sunucu
çiğköfte bayilik çiğköfte bayilik paketi Çiğ Köfte Bayilik Kurulum Paketi

grafik tasarım sosyal medya yönetimi website tasarım

prefabrik prefabrik ev prefabrik ev fiyatları

promosyon promosyon şapka promosyon ürünleri

hack forum Hacklink Hacklink al Paykasa Şark Köşesi seo hizmeti kıl çadır cami halısı cami halısı cami kapısı cami süpürgesi cami halısı cami halısı çiğköfte Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

hack forum hack forum shell sitesi recovery shell alfa shell recovery shell Mirror Zone cisco nedir instagram takipci hilesi instagram takipci satin al sosyal medya paneli smm bayi sistemi smm script satisi smm bayilik paneli Sosyal medya bayilik paneli bebeklerde pişik tedavisi beden sağlığı

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Süpürgeleri Cami Süpürgesi

palyaço kiralama balon süsleme masa sandalye kiralama şark köşesi şark odası yörük çadır katı meyve sıkacağı meyve sıkacağı düğün orkestrası düğün orkestrası istanbul no touch lazer wso shell indoxploit shell

Evden Eve Nakliyat Ucuz evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat
ücretsiz hosting kurumsal hosting resseler hosting ucuz hosting sanal sunucu vds sanal sunucu vps sanal sunucu
çiğköfte bayilik çiğköfte bayilik paketi Çiğ Köfte Bayilik Kurulum Paketi

grafik tasarım sosyal medya yönetimi website tasarım

prefabrik prefabrik ev prefabrik ev fiyatları

promosyon promosyon şapka promosyon ürünleri

hack forum Hacklink Hacklink al Paykasa Şark Köşesi seo hizmeti kıl çadır cami halısı cami halısı cami kapısı cami süpürgesi cami halısı cami halısı çiğköfte Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat