ana sayfa > Microchip, Projelerim > Pic16F877 ve 2X16 LCD ile Sıvı Seviye Kontrolü

Pic16F877 ve 2X16 LCD ile Sıvı Seviye Kontrolü

Pazartesi, 13 Ağu 2012 yorum ekle yorumlara git
Pic16F877 ve 2X16 LCD ile Sıvı Seviye Kontrolü

Merhabalar.

Bugün arşivimi karıştırırken eskiden yapmış olduğum bir uygulamayı gördüm. Sizlerin paylaşımına sunuyorum. Devreyi daha önce yazlıktaki evin deposu için yapmıştım. Devre depo üzerindeki Sıvı miktarını ölçüp hem 10 adet led vasıtasıyla hemde LCD ekran üzerinde % olarak göstermektedir. Hem görsellik açısından hemde işlevsellik Pratik güzel bir devre oldu.

Aslında bu devrenin ilk versiyonunda depo doldurma gibi bir işlevi yoktu sadece lcd ekranda ve ledlerle sıvı seviyesini gösteriyordu. Kontrol sistemini sonradan ekledim. Devre iyi çalışıyor. İlk versiyonunu yapıp çalıştırmıştım. Şimdi hala çalışıyor.

Sistemin çalışması çok basit aslında

Devre sıvı seviyesini ölçmek için 10 adet prop kullanmaktadır. Bu problar Eşit aralıklarla deponun gövdesine yerleştirilecektir. Eğer depo metal ise yine deponun gövdesine +12v enerji verilmesi gerekmektedir. Ayrıca proplar metal gövdesinden yalıtılmalıdır. Eğer depo plastik ise deponun en alt noktasına ayrıca bir prop ile +12v gerilim uygulanmalıdır. Sistemin çalışması tamamen suyun elektriği iletmesiyle alakalı. Anlayacağınız Basit ama görsellik açısından çok güzel bir devre.

Simülasyonda devrenin çalışmasını izlerken mutlaka sırayla proplar mersin escort iletime sokulup veya iletimden çıkarılmalıdır. (Gerçekte olacağı gibi) Ayrıca devre ledler ile çok güzel bir görsellik kazanıyor.

Devre üzerindeki röle ise depo içerisindeki sıvı seviyesi %10 un altına indiği zaman(en alt probun altına indiğinde) röle çekerek kontaklarına bağlı su pompası ile deponun doldurulmasını sağlar. Sıvı seviyesi %100 olunca(en üstteki proba ulaşınca) röle kontaklarını bırakır. Çalışması bundan ibaret. Son derece sade…

Devre şeması Aşağıdaki gibidir;
Devre Şeması

Devre üzerindeki Pic16F877 için hazırladığım yazılım aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz üzere kodlar son derece kısa ve sade.

Sistemin Baskı Devresini Proteus Ares Programı ile hazırladım.

Baskı Devre

Bu devreyi yaptığım zamanlar Pic programlamada çok yeniydim. Fazla bir şeyler yapamıyordum. O zamanlar bu devre için ETE hocamın bana çok yardımı dokunmuştu.

Projenin tamamını kendim tasarladım demekde haksızlık olacağından kendisinden bahsetmeden geçemedim. Kendisinin Yazılımda emeği büyük. Bu yüzden buradan ona tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Program PicBasic ile yazılmıştır arkadaşlar yapacaklara şimdiden kolay gelsin.

Devre ilgili Tüm Dosyaları Buradan İndirebilirsiniz.

Categories: Microchip, Projelerim Tags:
  1. Salı, 20 Eyl 2016 zamanında 09:57 | #1

    güzel bilgiler teşekkürler

  1. şimdilik geri bağlantı yok