Who Unfollowed Me on Instagram
ana sayfa > Yazılım > CCS C P10 Led Panel Kütüphanesi

CCS C P10 Led Panel Kütüphanesi

Perşembe, 15 Ağu 2013 yorum ekle yorumlara git
CCS C P10 Led Panel Kütüphanesi

Merhaba Arkadaşlar.

Bu yazımda P10 Panellerin Mikrodenetleyici ile sürülmesi hakkında bilgi vereceğim.

P10 Paneller son birkaç yıldır moda oldu ve piyasada oldukça sağlam bir yer sahibi oldu. Gerçekten nerdeyse heryerde bu paneller kullanılarak yapılmış irili ufaklı grafik ekranlara rastlayabilirsiniz.

Normalde Bu paneller için çeşitli özelliklere sahip sürücü kartları bulabilirsiniz. Amacımız bu kartların yapamıyacağı kendi özel projelerinizde bu panelleri kullanmak. Bende bu noktadan yola çıktım.

Herneyse işin ayrıntılarına girmeden önce bazı  teknik detayları belirtmek isterim. Bu panelleri kontrol etmek işlem yoğunluğu olan bir iş, Bu yüzden paneli sürecek olan mikrodenetleyici oldukça yüksek frekanslarda çalışması gerekiyor. Bu yüzden bende 18F serisi ve 40Mhz çalışma frekansını seçtim. 2-3 veya 4 paneli bu hızlarda idare edebilirsiniz fakat fazlası için hızın artması gerekir.

Panel Spi ile Haberleşiyor. üzerinde 16 adet 74595 Shift Register bulunmakta. Bu Shift Registerler dizilişi icabı her biri ayrı bir bölümdeki ledleri kontrol etmektedir.

74595 lerin Panel içerisindeki yapısı resimdeki gibidir.
P10_Panel
Panel Yukarıdaki Resime bakarsanız alt alta 4 adet 74595 koyulduğunu görürsünüz. Bu alt alta dizilmiş olan 74595 lerin herbiri 4 adet satırı kontrol etmektedir. (4×4=16Satır) Fakat Aynı anda 4 adet satırı kontrol edemez. Bu seçim işlemide Taramayla yapılır.

Tarama işleminde A ve B ucları kullanılır. Bu pinlere 0-3 arası değer verilerek satır seçimi yapılır.

Aşağıdaki tabloda A ve B pinlerine verilecek değerlere göre aktif olan satırlar gösterilmiştir.
P10_Panel
Displayi Sürmek için 74595 lere datalar gönderildikten sonra A ve B ucları konumlandırılıp OE pini 1 Konumuna çekilerek Display Aktif hale getirilir. Ardından belirli bir süre kadar beklenip OE pini 0 konumuna çekilerek yeniden data gönderilir. Sonra Tekrar A ve B pinleri konumlandırılıp Tekrardan OE pini 1 konumuna çekilip display aktif edilir. Panelin sürülüş tarzı bu şekildedir.

Örneğin Yukarıdaki Tablodan örnek vermek gerekirse, A=0, B=0 ike Sadece Kırmızı ile renklendirdiğim satırlar aktif olur.

A=1  B=0 iken Mavi,  A=0 B=1 iken Yeşil, A=1  B=1 iken Sarı Satırlar Aktif olur. Tarama ve Data gönderme işlemi buna göre yapılmaktadır.

Panel’de bir önceki data gönderimi ile bir sonraki data gönderimi arasındaki bekleme biraz önemlidir. Çok Fazla beklemek Display parlaklığını çok arttırıyor. Fakat panelde tümü yanıyorken 5Ampere yakın akım çekiyor. Çok fazla bir değer. Normalde Panelin 4 Amperden fazla akım çekmesine engel olmak gerekiyor. Aksi halde Arkadaki sürücü  enteğreler biraz ısınıyorlar. Bu dediğim süreler 500uS ile 2000uS arasındadır.

Normalde 1000uS en ideali ama ben 800uS bekledim.

Şimdi Panel Hakkında biraz bilgimiz olduğuna göre artık donanıma ve yazılıma bakabiliriz.

Burada ben 18F4620 kullandım. 4xPLL ile 40Mhz de çalıştırdım. Ayrıca donanımsal spi modülünü kullanarak Data gönderiminde max. hıza ulaşmaya çalıştım. Donanımsal spi ile yazılımsal spi arasında oladukça fazla bir hız farkı var.

Panel ile Pic arasındaki bağlantılar aşağıda verdiğim şemadaki gibidir.
Sema
Paneli ilk başta elime aldığımda açıkçası nasıl süreceğim hakkında hiçbir fikrim yoktu. Nasıl çalıştığını öğrendikten sonra kendim ekran için bir ram bölgesi ayırıp bu ram bölgesini Timer Kesmesi ile sürekli Ekrana yansıttım. Bu iş için iki boyutlu bir dizi kullandım.

Ekranın ram yapısını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.
P10_Panel
Bu ram bölgesini ekrana yansıtmak için Timer kesmesini kullandım. Timer kesmesini 800uS de bir oluşacak şekilde ayarladıktan sonra her kesme oluştuğunda displaya_ram isimli dizinin ilgili bölgesini ekrana gönderip, bilginin gözükecegi satır aktif edilir. Bu işlem sürekli devam etmesi gerekir.

Aşağıdaki kodda timer kesme fonksiyonu ve ram alanını displaye göndermek için hazırladığım Spi data gönderme fonksiyonu var.

Timer Kesme fonksiyonu

Spi Data gönderme Fonksiyonu

Bu Fonksiyonlar ile Yukarıdaki tablodaki ram alanı sürekli ekrana yansıtılır. Çalışması biraz karmaşık görünüyor ama öyle değil biraz inceleyip kodları adım adım takip ederseniz kolayca mantığını kavrarsınız.

Şimdi Yazıdığım Kütüphaneye bakalım. Kütüphanede Tüm Fonksiyonları ben yazmadım açıkçası. Temel olarak Daire çizme, Çizgi çizme, ve dikdörgen çizme fonksiyonlarını keilde ili9325 kütüphanemden aldım. Bunların yanı sıra PutPixel, GetPixel, Bargraph, clear_display, invert_display ve Text Basma Yazı Kaydırma gibi fonksiyonları ben hazırladım.

P10 Panel Kütüphanesi

Kütüphanenin kullanımı çok basit. PutPixel, GetPixel, Line, Rectangle, Circle, Gibi fonksiyonları TFT ekranlarda olduğu gibi kullanabilirsiniz. Sadece Text Basma ve Yazı kaydırma gibi kendi hazırladığım fonksiyonlarına değinmek istiyorum.

Bu fonksiyonları hazırlarken Basılacak veya kaydırılacak olan Text’i fonksiyonun içeriğine göndermeye çalıştım. Bunun için ccs c de göstericilerden faydalanmak gerekiyor. Epeyce bir uğraşmama rağmen gösterici kullanarak yapamadım.

Bende TEXT için ayrı bir ram alanı ayırdım. Yazılacak veya kaydırılacak stringi bu ram alanına yazmak gerekiyor. Ardından yazı basılacaksa text basma fonksiyonunu, kaydırma işlemi yapılacaksa yazı kaydırma fonksiyonunu çağırmak gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse,

Text=”ABCDEFGH”;

ShowString(Xpos,Ypos,Size, Fill);

Bu fonksiyon verilen koordinatlara Text Basar. Xpos ve Ypos Parametreleri koordinat bilgisidir.

Size Parametresi ise Font Seçim Parametresidir. Benim Programa gömdüğüm 4 dahili font var. Bu yüzden Size Parametresine 1 ile 4 arası bir değer vermeniz gerekir.
Font demişken 2. Ve 3. Fontlarla fazla ilgilenemedim. Biraz düzenlenmesi gerekebilir.

Fill Parametresi Yazının invert olarak basılıp basılmayacağının ayarlandığı parametredir. 1 gönderirseniz yazıyı tersleyip basar. 0 gönderirseniz normal olarak basar.

TextToLeftScroll(Line, Size, Speed, fill);

Bu fonksiyon verilen satırdan itibaren Text Kaydırmaya başlar. Yazının tamamı kayıp bitene kadar fonksiyondan çıkamaz işlemci. Bu fonksiyonun en kötü tarafıda bu oldu.

Neyse Parametrelere gelince

Line; Satır seçim parametresidir. Kaçıncı satırdan itibaren yazı kaydırılacağını belirtir.

Size; Text Basma Fonksiyonunda olduğu gibi font seçim paramteresidir.

Speed; Yazı Hızı Parametresi, 1 ile 10 arası değer alır.

Fill; Text Basma Fonksiyonundaki ile aynı işi görür.

Text Basma iyi çalışıyor fakat yazı kaydırma benim pek aklıma yatmadı. Sistemde Rtos benzeri bir yapı olmadığı için Kaydırılacak yazının tümü bitene kadar program yazı kaydırma fonksiyonundan çıkamıyor. Kesme kullanarak bu halledilebilir fakat program esnek olmazdı.

Birde Bargraph üzerine Değineyim.

Bargraph oluşturma fonksiyonunuda ben yazdım. Kullanımı şu şekilde

Bargraph (unsigned int x1, unsigned int y1, unsigned int x2, unsigned int y2, int1 hor, unsigned int value);

x1, y1, x2 ve y2 parametreleri ile bargraph boyutu belirlenir.

hor; Bu parametre Bar’ın yataymı yoksa dikeymi çalışacağını belirtir.

Value: Değeri ise Barın değeridir. 0-100 arası bir değer alır.

Bargraph üzerine örnek demo programda bulunmaktadır.

Son olarak Parlaklık ayarı üzerine değinmek istiyorum.

Displayin parlaklığını ayarlamak için Donanımsal pwm modülünü kullandım. Pwm Frekansını 10Khz ye ayarladıktan sonra işlemciden çıkan OE sinyaliyle üst üste bindirmek gerekiyor. Bunun için ben bir adet 7408 enteğresini kullandım. 7408 ve kapısının girişlerinin birine pwm sinyali diğerinede OE sinyalini verdikten sonra 7408 in çıkışını Panelin OE kontrol pinine bağladım. Sonra PWM sinyalinin duty cycle değeriyle oynayarak parlaklığı Ayarladım. Ben bu şekilde yaptım. Diğer sürücü kartları nasıl yapıyor açıkçası hiç bilmiyorum.

Örnek bir Test programı hazırladım. Bu test programında kütüphanenin bütün özelliklerini göstermeye çalıştım

Bu hazırladığım kütüphane 1 panele göre ayarlanmış durumda. Panel sayısını arttırırsanız fonksiyonlarıda yeniden ayarlamanız gerekecektir. En önemlisi Ram alanını arttırmanız gerekir. Örneğin iki panel için  32×4 lük bir dizi kullanmanız gerekecektir. Buna benzer ayarları diğer fonksiyonlar içinde yapmanız gerekir.

Yukarıdaki Test Programının çalışma videosunu çektim.


Diyeceklerim bu kadar.

Bu Uygulamaya ait dosyaları Buradan indirebilirsiniz

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

 1. Kadir AKSOY
  Cumartesi, 24 Ağu 2013 zamanında 06:12 | #1

  Başarılarınızın devamını temenni ederim.İletişim bölümünden size ulaşamadım ilgilenirseniz bir projem var.Lütfen mail olarak iletişim kuralım

 2. Murat MERT
  Salı, 03 Eyl 2013 zamanında 10:23 | #2

  Çok Teşekkür ederim Sn. Ferhat kardeşim.

 3. Muhammed Temur
  Çarşamba, 11 Eyl 2013 zamanında 22:29 | #3

  Merhabalar hocam,
  Ellerinize sağlık.iki veya daha fazla panel ekleme durumunda biraz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 4. kamil KAYA
  Cumartesi, 14 Eyl 2013 zamanında 21:56 | #4

  Merhaba

  P10 pnaellerin hazırda satılan kontrol kartlarını rs232 den bağlanıp pc olmaksızın kontrol etmek mümkünmü

  böylece kendi kontrol kartını kullanıp işi daha kolay hale getirmek mümkün olabilirmi

  eğer mümkün ise 20-30 adet paneli bu şekilde kontrol etmek için yapılacak bir programın bana bedeli ne olur

  saygılarımla

  iyi çalışmalar

 5. Ferhat YOL
  Pazar, 15 Eyl 2013 zamanında 17:07 | #5

  @kamil KAYA

  P10 Paneller için kullanılan hazır kontrol kartlarındaki rs232 konnektörleri bildiğim kadarıyla sadece program yüklemek için kullanılıyor. Buradan kart ile iletişim kuramazsınız.

 6. Ferhat YOL
  Pazar, 15 Eyl 2013 zamanında 17:11 | #6

  @Muhammed Temur

  Üzgünüm Panel sayısını arttırmak için size yardımcı olamam. Tek panel için buradaki kodları inceleyip mantığını anlarsanız eğer panel sayısını arttırmak için gerekli olan değişikleri yapabilirsiniz.

 7. Fatih
  Cuma, 20 Eyl 2013 zamanında 23:32 | #7

  Merhaba

  Stm32 için yaptığınız uyarlamayı paylaşabilirmisiniz.

 8. Ferhat YOL
  Cumartesi, 21 Eyl 2013 zamanında 23:13 | #8

  @Fatih
  Şuanda tam olarak bitmedi malesef. İşlerden dolayı pek vakit ayıramıyorum. Fakat isterseniz sizde uyarlamayı yapabilirsiniz.

 9. Nazima
  Cumartesi, 12 Eki 2013 zamanında 15:22 | #9

  Merhaba
  P10 panel sürücü çalışmanız gerçekten çok güzel olmuş.bu sürücü kartı ethernet interface kullanarak yapılabilirmi ? Bu işlem için Hangi microchip’i tavsiye edersiniz.?
  Teşekkürler..

 10. Ferhat YOL
  Cumartesi, 12 Eki 2013 zamanında 22:15 | #10

  @Nazima
  Ethernet modülü bulanan microchip ürünleri var. Onları kullanabilirsiniz. Veya Şuan kullandığınız Mikrodenetleyiciye ek olarak birde ENC28J60 Ethernet kontrolcüsü kullanmanız gerekir.

 11. Kozzo
  Cuma, 18 Eki 2013 zamanında 10:00 | #11

  Eline sağlık,
  Bilgi paylaştıkça çoğalır.
  Ben STM32 ile çalışacağım. Biterse buradan size ulaştırmaya çalışırım.
  Emeğinize sağlık.

 12. Naz Yasun
  Çarşamba, 27 Kas 2013 zamanında 09:08 | #12

  Ferhat Merhaba, iletişim bölümünden mail atmayı deniyorum ama mail gönderilemedi hatası alıyorum. Sizinle direkt irtibata geçebileceğim bir mail adresi verebilir misiniz rica etsem? Bir proje hakkında görüşmek istiyorum.

 13. Ferhat YOL
  Çarşamba, 27 Kas 2013 zamanında 14:49 | #13

  Evet o sayfada problem var. Düzeltmeye çalışıyorum.

  Bana ferhatyol@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz

 14. Salı, 03 Ara 2013 zamanında 02:12 | #14

  Merhaba tebrik ederim güzel bir anlatım olmuş. Benim merak ettiğim, piyasada P10 tarzında RGB ledli bir panel var mı?

 15. Ferhat YOL
  Çarşamba, 11 Ara 2013 zamanında 09:59 | #15

  @Gökhan Beken
  Gökhan Teşekkür ederim.
  Evet Piyasada P10 tarzında RGB paneller var fakat fiyatları çok pahalı ve şemaları çok karışık. İhtiyaç olmadığından dolayı pek uğraşasım yok. Bu paneli zaten birçok yerde kullandım. Çok güzel çözümler sunuyor.

 16. thomas lolis
  Pazartesi, 17 Şub 2014 zamanında 13:53 | #16

  selam üstad
  sitede vermiş olduğunuz proje kodlarını PCWHD 4.68 CCS ile çalıştıramadım derleme hatası veriyor , acaba sorun compilerin sürümü ilemi alakalı ?
  paylaşımcı yüreğinize şimdiden teşekkür

  • Ferhat YOL
   Perşembe, 20 Şub 2014 zamanında 22:22 | #17

   Yok compiler ile ilgili hata vermez. Yazım yanlışı, veya olmayan bir dosyadan dolayı hata verebilir.

 17. Pazar, 23 Şub 2014 zamanında 00:56 | #18

  Merhabalar, kütüphanenizi bazı bölümlerini atıp sadece rakam gösterecek şekilde MSP430a uyarladım ve seri 2 panele çıkardım. Rakamları biraz daha büyüttüm. Rakamları yarattığım font generator sizin mantığınızdan farklı bir şekilde font yarattığı için font işleme kodunda da ufak bir değişklik yapmam gerekti. İzniniz olursa sitemde sizi kaynak göstererek paylaşmak isterim.

 18. Ferhat YOL
  Salı, 25 Şub 2014 zamanında 01:42 | #19

  @Elektronart
  Tabiki Kaynak göstermek şartıyla kodu sitenizde yayınlayabilirsiniz.

  Kodlar geliştirilmeye müsaittir.

  iyi çalışmalar…

 19. jito
  Çarşamba, 09 Tem 2014 zamanında 12:17 | #20

  I am unable to compile this code by using CCS PCWHD 4.068,
  which version need to compile this code? Please help me.

 20. Çarşamba, 09 Tem 2014 zamanında 19:26 | #21

  Merhaba gerçekten çok başarılı bir uygulama tebrikler

  Benim merak ettiğim nokta ise amatör olarak uğraşmak isteyenler isis’te nasıl p10 panelin simulasyonunu yapabilirler ?
  bu konuda bir bilginiz var mı ?

 21. Ferhat YOL
  Pazartesi, 14 Tem 2014 zamanında 02:22 | #22

  @jito

  Your CCS version 4.128 or more should be.

  @Mehmet Akdeniz

  Aslında hiç düşünmedim nasıl simüle edileceği ama sonuç olarak içeride lojik enteğreler kullanılıyor. Aynı enteğreler kullanılarak belki birşeyler yapılabilir.

 22. fatih çakar
  Cumartesi, 19 Tem 2014 zamanında 02:27 | #23

  merhaba
  bi konuda yardımınızı istiyorum bir panel de ben her bir ledi farklı zaman larda yakmam mumkunmudur farzedelimki en bastaki ile en son dakine bir de her hangi bir ledi yakmayı planlamak ıstıyorum

 23. Ferhat YOL
  Cumartesi, 19 Tem 2014 zamanında 13:08 | #24

  @fatih çakar
  Tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım? Farklı zamanlarda derken neyi kastediyorsunuz?

  Fakat normalde zaten ledleri bağımsız olarak yakıp söndürebilirsiniz. Anlatmak istediğiniz farklı birşey sanırım.

 24. Furkan
  Salı, 04 Kas 2014 zamanında 21:59 | #25

  hocam bu programı rs232 ile bağlanıp yazdırma işlemi için nasıl yaparız yardımcı olabilirmisiniz

 25. Ferhat YOL
  Çarşamba, 05 Kas 2014 zamanında 19:49 | #26

  @Furkan
  Benim burada yayınladığım sadece bir kütüphane, kullandığınız mikrodenetleyici ile Panel arasındaki iletişimi sağlar. Dediklerinizi yapamaz. Kendiniz bu iş için yazılım hazırlamanız gerekir.

 26. mahmut akdoğan
  Çarşamba, 12 Kas 2014 zamanında 16:42 | #27

  bilgine sağlık çok güzel olmuş

 27. Kaan
  Salı, 09 Ara 2014 zamanında 12:52 | #28

  P10 Panel için pc den gönderilen anlık bir veriyi panele yazacak hazır bir kart ve uygulama yazılımı piyasada mevcut mudur.

 28. Ferhat YOL
  Salı, 09 Ara 2014 zamanında 15:23 | #29

  Hazır sürücü kartları muhtemelen işinizi görecektir.

 29. Pazartesi, 29 Ara 2014 zamanında 09:40 | #30

  İki adet P10 panel ile deneme yapıyorum, Yazılımda ilgili değişiklikleri yaptım, Sorunum P10 panelin çıkışını diğer panele verdiğimde her iki panel de de aynı görüntüyü ve gönderilen dizinin 16. adresinden 31.adrese kadar olan bölümünü yansıtıyor,Bu durumda P10 paneller de giriş ile çıkış Shift edilmek yerine aynı data mı aktarılmaktadır,Yanlış mı biliyorum, Bilginize danışmak istiyorum kısaca iki veya daha fazla panelin nasıl bir bağlantıya sahip olması gerekmektedir. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

 30. Ferhat YOL
  Çarşamba, 31 Ara 2014 zamanında 01:13 | #31

  Panellerin bağlantısında bir fark yok. Yine kas kat bağlı olacaklar.

  İki Panel için Daha önce kod örneği vermiştim başka bir sitede. Tekrar vereyim.

  Dizi boyutu aşağıdaki gibi olmalı

  unsigned int8 display_ram[32][4];

  write_data isimli fonksiyonu aşağıdaki gibi yapın.

  void write_data(unsigned int8 row_adr)
  {
  int8 i=0,j=0;
  int8 k=7;
  while(k!=255) // Bu Döngü ileriye doğru sayarsa panel sağdan
  {j=31-k; // Sola Doğru yüklenir.
  for (i=0;i<4;i++) // Satırlar dolduruluyor..
  {
  spi_write(display_ram[j][row_adr]);
  j-=8;
  }
  k–;
  }
  output_high(LATCH);
  delay_cycles(2);
  output_low(LATCH);
  }

  Diğer kısımlarda bir değişiklik yapmaya gerek yok.

 31. niyas
  Cumartesi, 21 Şub 2015 zamanında 11:16 | #32

  Hello,
  For the two panel display, do I need to change the way loading data to display_ram[][]?
  Did the above changes and WIDTH changed to 63, I still dont get it on both panels. The same thing repeats in both the panels.
  Thank you,

 32. Ferhat YOL
  Pazar, 22 Şub 2015 zamanında 10:49 | #33

  Hi

  Please read the previous posts.

 33. niyas
  Pazartesi, 23 Şub 2015 zamanında 13:00 | #34

  I got it. Edited LineScroll and PutPixel functions and working fine now. Thanks a lot. Meanwhile I dont understand Turkish.

 34. ugur
  Çarşamba, 11 Mar 2015 zamanında 00:14 | #35

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Projede data göndererek 2 satırlık lcd display de bilgiler yazdırıyorum. Lcd display ekranı küçük sonuçta o yüzden P10 panel kullanabilir miyim diye düşündüm
  Ama pic basicte yazdığım program için P10 panele veri nasıl göndereceğim bilemiyorum. Denememde pic16f628 kullanıyorum.

 35. Hamsyah
  Çarşamba, 11 Mar 2015 zamanında 03:13 | #36

  Posting yang sangat bermanfaat. boleh saya share ke blog pribadiku?

 36. Ferhat YOL
  Çarşamba, 11 Mar 2015 zamanında 10:24 | #37

  ugur :

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Projede data göndererek 2 satırlık lcd display de bilgiler yazdırıyorum. Lcd display ekranı küçük sonuçta o yüzden P10 panel kullanabilir miyim diye düşündüm
  Ama pic basicte yazdığım program için P10 panele veri nasıl göndereceğim bilemiyorum. Denememde pic16f628 kullanıyorum.

  Yazılımsal sorunlarınız için blog kullanınız
  http://etepic.com/index.php/topic,1242.msg13588.html#msg13588

 37. Ferhat YOL
  Çarşamba, 11 Mar 2015 zamanında 10:26 | #38

  Hamsyah :

  Posting yang sangat bermanfaat. boleh saya share ke blog pribadiku?

  Of course, why not. But you must specify the source.
  What is the name of your blog?

 38. Sahand
  Pazar, 15 Mar 2015 zamanında 17:11 | #39

  Merhaba Ferhat bey,Ben sizin yazdiginiz ornekte degisiklik yapib kendi istedigim mesaji panelde yazmak istedim,ama kodu yazdiktan sonra derleme sirasinda,P10 kutuphanesi ve Pic18f4620 islemci ile ilgili CCS 100 tane hata verdi bunun nedeni ne ola bilir acaba benim derleyicimin versionu ile ilgili bi hata olurmu,yardimci olursaniz cok sevinirim.

 39. Ferhat YOL
  Pazar, 15 Mar 2015 zamanında 19:50 | #40

  Yazılımsal sorunlar için blog kullanalım lütfen
  http://etepic.com/index.php/topic,1242.msg13588.html#msg13588

 40. ali
  Çarşamba, 07 Eki 2015 zamanında 12:27 | #41

  @Ferhat YOL
  ferhat kardeşim 2 tane led tabelalı olunca rakamlar karışıyor tek tabelada düzgün çıkan rakamlar iki tane olunca kafası karışıyor mesela bende 1 5 9 13 numaralı satırların yeri değişik çıkıyor

 41. Ferhat YOL
  Pazartesi, 12 Eki 2015 zamanında 11:53 | #42

  Önceki yorumlarda 2 Panel için yapılması gereken ayarları anlatmıştım. Ayarlar doğrumu?

 42. uğur yeşil
  Cuma, 20 Kas 2015 zamanında 10:59 | #43

  arduino nano + rtc + 1 adet p10 panelden saat yaptım.sorunum çok parlak olması.panelin besleme gerilimini 3v lara çektiğimde istediğim parlaklığa ulaşıyor ama 3v ile nano ve rtc çalışmaz gibime geliyor. nano ve rtc yi 5v paneli 3v ile çalıştırınca fazla akım çekiyor atmega ısınıyor.ilginçtir nano ve panelin ortak gnd lerini ayırınca ısınma-akım problemi düzeliyor ve çalışmaya devam ediyor.sorum panele veya yazılıma nasıl bir müdahale ile parlaklığı 5v beslemede düşürebilirim.misal panelin oe pinine seri kapasite-direnç girsem bu pinin h konumda kalma süresi düşer mi.yurtdışı sitelerde oe pinini 4.7k dirençle gnd ye bağlayıp timer library de değişiklik yaparak çözmüşler anladığım kadarıyla (library dosyalarının içeriği nasıl görülüp değiştirilir onu da çözemedim)

 43. Ferhat YOL
  Pazar, 29 Kas 2015 zamanında 00:58 | #44

  @uğur yeşil

  Uğur bey, Panelin beslemesini düşürmeniz doğru bir yöntem değildir. Panel 5V ile çalışması için tasarlanmış durumdan. Doğru yöntemi ben yukarıda anlatmış ve uygulamış durumdayım. 7408 gibi bir VE kapısı ile PWM sinyali ile OE sinyalini üst üste bindirip panele verdim. Videoda gördüğünüz gibi panelin parlaklığını bu yöntemle istediğim gibi ayarlıyorum. Sizde bu yöntemi uygulamalısınız.

 44. Joao Bosco
  Çarşamba, 30 Ara 2015 zamanında 00:40 | #45

  Portuguese:
  Obrigado por esta publicação. Esta bem detalhada. Mas tenho uma dúvida. Qual é o modelo do deste painel de leds ? Tenho um módulo modelo: P10(1R)-V701C este código serve também para ele ?
  Mais uma vez obrigado. Sou do Brazil.

  Bu yayın için teşekkür ederiz . Bu iyi ayrıntılı . Ama bir şüphem yok. Bu panel LED’leri modeli nedir? Ben bir örnek modülü : P10 ( 1R) -V701C bu kod da ona hizmet eder ?
  Tekrar teşekkürler . Ben Brezilya değilim.

 45. Çarşamba, 30 Ara 2015 zamanında 15:38 | #46

  Gostaria de saber qual é o modelo do seu módulo P10. Tenho um PH10(1R)-V701C e gostaria de saber se. Você tem um datasheet deste módulo. Obrigado !

  Ben senin P10 modülünün modeli nedir acaba . Ben bir PH10 (1R ) -V701C var ve merak ediyorum . Bu modülün bir veri sayfasını var mı . Teşekkür ederiz !

  I wonder what is the model of your P10 module. I have a PH10 ( 1R ) -V701C and I wonder if . Do you have a datasheet of this module. Thank you !

 46. Ferhat YOL
  Perşembe, 31 Ara 2015 zamanında 01:21 | #47

  Yes, it is compatible. Unfortunately, I have no documents

 47. sry26
  Cuma, 01 Oca 2016 zamanında 23:25 | #48

  Ferhat bey gerçekten çok güzel bir çalışma başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dilerim kolay gelsin…

 48. ali
  Pazartesi, 26 Eyl 2016 zamanında 10:37 | #49

  Ferhat sayende proje geliştirdim teşekkür ederim.Fakat yeni bir gif te ihtiyacım var mesela türk bayrağı dalgalanması gibi.Böyle bir şeyi nasıl temin edebilirim.Eğer sende var ve satıyor isen denizali@yandex.com adresinden iletişim kurabılırmısın

 49. farouk
  Pazar, 13 Kas 2016 zamanında 00:05 | #50

  Hi Ferhat , please in CCS PICC how i resolve problem of :
  >>> Warning 216 “main.c” Line 168(1,2): Interrupts disabled during call to prevent re-entrancy: (@MUL1616)

 50. Sekar
  Çarşamba, 05 Nis 2017 zamanında 08:54 | #51

  @Niyas

  Dear sir

  please give me 2 panel support solution LineScroll and PutPixel function my email id androsakthi@gmail.com

 51. kobela
  Salı, 02 May 2017 zamanında 12:07 | #52

  Dear Sir

  thanks for your project
  How did you create fonts for code ?
  i cant create new font with GLCD Font Creator (const unsigned char) !!!

  please help

 52. Raman
  Perşembe, 08 Haz 2017 zamanında 15:22 | #53

  sir, thanks for the project and your effort, i need same project on AVR ATmega controller, please publish same for AVR controller, i like to donate to few dollars share me your account.

 1. şimdilik geri bağlantı yok


hack forum hack forum shell sitesi recovery shell alfa shell recovery shell Mirror Zone cisco nedir instagram takipci hilesi instagram takipci satin al sosyal medya paneli smm bayi sistemi smm script satisi smm bayilik paneli Sosyal medya bayilik paneli bebeklerde pişik tedavisi beden sağlığı

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Süpürgeleri Cami Süpürgesi

palyaço kiralama balon süsleme masa sandalye kiralama şark köşesi şark odası yörük çadır katı meyve sıkacağı meyve sıkacağı düğün orkestrası düğün orkestrası istanbul no touch lazer wso shell indoxploit shell

Evden Eve Nakliyat Ucuz evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat
ücretsiz hosting kurumsal hosting resseler hosting ucuz hosting sanal sunucu vds sanal sunucu vps sanal sunucu
çiğköfte bayilik çiğköfte bayilik paketi Çiğ Köfte Bayilik Kurulum Paketi

grafik tasarım sosyal medya yönetimi website tasarım

prefabrik prefabrik ev prefabrik ev fiyatları

promosyon promosyon şapka promosyon ürünleri

hack forum Hacklink Hacklink al Paykasa Şark Köşesi seo hizmeti kıl çadır cami halısı cami halısı cami kapısı cami süpürgesi cami halısı cami halısı çiğköfte Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

hack forum hack forum shell sitesi recovery shell alfa shell recovery shell Mirror Zone cisco nedir instagram takipci hilesi instagram takipci satin al sosyal medya paneli smm bayi sistemi smm script satisi smm bayilik paneli Sosyal medya bayilik paneli bebeklerde pişik tedavisi beden sağlığı

cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları cami halısı cami halıları Cami Halısı Cami Süpürgeleri Cami Süpürgesi

palyaço kiralama balon süsleme masa sandalye kiralama şark köşesi şark odası yörük çadır katı meyve sıkacağı meyve sıkacağı düğün orkestrası düğün orkestrası istanbul no touch lazer wso shell indoxploit shell

Evden Eve Nakliyat Ucuz evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat Evden Eve Nakliyat istanbul evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat
ücretsiz hosting kurumsal hosting resseler hosting ucuz hosting sanal sunucu vds sanal sunucu vps sanal sunucu
çiğköfte bayilik çiğköfte bayilik paketi Çiğ Köfte Bayilik Kurulum Paketi

grafik tasarım sosyal medya yönetimi website tasarım

prefabrik prefabrik ev prefabrik ev fiyatları

promosyon promosyon şapka promosyon ürünleri

hack forum Hacklink Hacklink al Paykasa Şark Köşesi seo hizmeti kıl çadır cami halısı cami halısı cami kapısı cami süpürgesi cami halısı cami halısı çiğköfte Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat